Účast ZČU na Veletrhu vědy pořádaném Akademií věd
Veletrh vědy pořádala ve dnech 21. – 23. 5. 2015 Akademie věd ČR v rámci svého projektu Otevřená věda. Akci hostil výstavní areál PVA EXPO Praha v Letňanech a účastnila se jí celá řada výzkumných a popularizačních institucí a vysokých škol.
Stánek Západočeské univerzity v Plzni díky bohatému programu připraveném studenty Fakulty pedagogické zaujímal jednu z největších ploch v centrální části výstavní haly. Studenti seznamovali účastníky pomocí unikátních exponátů s principy systémů a fyzikálními zákony. Centrem expozice byly exponáty modelů mostních konstrukcí, kde bylo možné sledovat chování mostů při zatížení a expozice 3D tisku, která zaujala zejména aplikací technologie do reálných výrobků RC kolové plachetnice a funkčního modelu gilotiny. Pomocí exponátu robotické ruky si účastníci veletrhu mohli vyzkoušet přenášet reálná břemena nebo na dálku deaktivovat fiktivní bombu.
Mezi účastníky byla také velice oblíbená i dílna, kde si mohli přímo na místě vytvořit a posléze odnést domů jednoduché drátěné nebo smaltované šperky. Pro ty nejmenší jsme připravili celou řadu unikátních her v podobě modifikovatelného kuličkového tobogánu nebo trojcípého domina. Nejvíce obleženým exponátem byl však přenosný model rozvodné soustavy, který simuloval rozvod elektrické energie z elektrárny přes rozvodnu až ke spotřebiteli. Tento exponát umožňující mimo jiné i zapojování jednoduchých elektrických obvodů, byl přítomnými učiteli na místě často diskutován a dokonce zaznělo i několik požadavků na jeho výrobu a dodání.
Kromě práce s účastníky jsme prezentovali také aktivity univerzity, zejména její projekty na popularizaci vědy a techniky nebo výzkum kreativity a tvořivosti realizovaný naší katedrou matematiky, fyziky a technické výchovy. Přítomným učitelům byly rozdány desítky kilogramů vzdělávacích materiálů projektu Nové technologie a dětem celá řada cen v podobě, tužek, pastelek nebo notýsků projektů dalších.
Expozice Západočeské univerzity v neustálém obležení informací chtivých účastníků veletrhu se stala terčem pozornosti Česke televize. Několika minutový spot v přímém přenosu byl vysílán přímo z našeho stánku za doprovodu barvitého komentáře studenta KVD Jana Krotkého. Ovšem nesmíme opomenout i účast centra biologie, geověd a envigogiky FPE ZČU v samostatném stánku. Kolegové prezentovali aktuální výzkum studentky Lucie Nolčové - vítězky fakultní SVOČ z oblasti fenotypové plasticity řasy rodu Desmodesmus.
Fotogalerie z akce: https://www.facebook.com/kmt.zcu
Konkrétně: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.826116287484920.1073741839.289873457775875&type=3
Online reportáž ČT (od 21. minuty):
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/215411058290521/
Jan Krotký